Sektor IT Rynek IT w Krakowie Poradnik dla Kandydata
Jak zatrudniać w IT?

Trudności ze znalezieniem dobrego specjalisty branży informatycznej mają firmy w całym Krakowie. Powoli zaczyna brakować dobrych informatyków z odpowiednio wysokimi kwalifikacjami. Do najbardziej oczekiwanych umiejętności należą: programowanie, budowanie i zarządzanie bazami danych, a także wdrażanie systemów. Znalezienie odpowiednio wykwalifikowanego i doświadczonego informatyka staje się nie lada wyczynem. Krakowscy pracodawcy narzekają, że tutejszy rynek jest wyeksploatowany do granic możliwości, a ewentualni kandydaci żądają zawrotnych kwot za swoje usługi. Firmy informatyczne a w szczególności teleinformatyczne mają do zaoferowania średnio nawet do kilkudziesięciu wolnych miejsc pracy, a chętnych niestety nadal brakuje.

Sytuacja ta stawia przed pracodawcami niezykle trudne zadanie przyciągnięcia i zatrzymania najlepszych pracowników. Efektem jest konieczność wyprzedzania się w ofertach pracy pod kątem wynagrodzenia, warunków pracy, możliwości awansu, szkoleń czy zdobywania nowych ceryfikatów. Informatycy mogą nie tylko przebierać w ofertach, ale również stawiać wysokie wymagania względem warunków pracy. Sytuacji na rynku podporządkowują się równiez Head-hunterzy, przedstawiając coraz to atrakcyjniejsze i kuszące propozycje. Prawdopodonie w kolejnych latach będziemy obserwować jeszcze większe nasilenie tego zjawiska. Z tego względu warto przyjrzeć się, jakie są preferencje i oczekiwania pracowników tego sektora, jak również temu co wyróżnia studentów IT w Polsce i za granicą i co różni ich od studentów kierunków biznesowych i inżynieryjnych.

Specjaliści IT mając świadomość korzystnej dla nich sytuacji na rynku, nie obawiają się zwykle nowych wyzwań i zmiany miejsca zatrudnienia. Wbrew powszechnemu przekonaniu warunki finansowe nie odgrywają zwykle głównej roli. To realizacja najważniejszego celu zawodowego, którym jest jest możliwość samodoskonalenia, pozwalająca na nadążanie za dynamicznym rozwojem nowych techniologii i zostanie ekspertem w danej dziedzinie jest wiodącym celem. Oczywiście, niezmiennie ważny jest wkład pracodawcy w osiągnięcie owego celu poprzez zapewnienie profesjonalnych szkoleń, powierzanie zróżnicowanych projektów, dzięki którym informatycy mogą uczyć się nowych technologii, nie zmieniając dotychczasowego pracodawcy. Teoretycznie w każdym zawodzie trzeba się doskonalić, ale w profesji informatyka konieczność stałego podnoszenia kwalifikacji i zdobywania nowych umiejętności jest niezbędna do sprostania oczekiwaniom coraz bardziej zaawansowanego i wymagającego rynku. Wynika stąd mylne przekonanie niektórych pracodawców o wyjątkowej nielojalności informatyków. Tymczasem jest to zupełnie naturalny wyraz dążenia do samodoskonalenia i realizacji własnych ambicji zawodowych. Niestety, względem olbrzymiej konkurencji na rynku, firma nie dbająca o przyszłość swoich pracowników, nie może oczekiwać od nich deklaracji stałości miejsca zatrudnienia. Poza możliwością rozwoju, prawie wszyscy specjaliści IT oczekują również zapewnienia samodzielnego zarządzania swoim czasem pracy, jasnego określenia zakresu odpowiedzialności i ścieżki awansu. Wśród istotnych aspektów wymieniane jest przez nich również zaznajomienie ze strategią firmy, świadomość dokąd zmierza i jaką ma misję.

W województwie małopolskim aż 30% ofert pracy w branży informatycznej jest kierowanych do programistów. Informatycy specjalizujący się w rozwiązaniach telekomunikacyjnych i konsultingu są drugą grupą najbardziej pożądanych specjalistów. Poszukiwani są także informatycy z zakresu baz danych, systemów ERP, wsparcia technicznego, kontroli jakości i zarządzania projektami, a także konsultanci i wdrożeniowcy.

Struktura samego popytu na specjalistów IT jest przy tym nieco inna niż jeszcze kilka lat temu. Innowacyjne inwestycje zagraniczne, owocujące otwarciem nowych działów badawczo-rozwojowych to nie jedyne źródło nowych miejsc pracy. Pracowników poszukują przede wszystkim firmy o ukształtowanej już strukturze. W związku z tym zwykle szukają osoby o dokładnie sprecyzowanym profilu i odpowiednich doświadczeniach. Szybkie tempo pracy praktycznie do minimum ogranicza czas, jaki można poświęcić na przyuczanie kandydata do pracy. Wymagania rynkowe są na tyle duże, iż pracodawca zatrudniający nowych pracowników nie może mieć żadnych wątpliwości związanych z ich kwalifikacjami.

 

Trudna z punktu widzenia pracodawców sytuacja na rynku zatrudnienia nie napawa optymizmem. Zapotrzebowanie na specjalistów ds. informatyki coraz bardziej przewyższa ich ilość. Rynek stał się rynkiem pracownika, który jest coraz bardziej świadomy swojej wartości. Wysokie wymagania pracodawcy i niezbyt korzystne warunki zatrudnienia zniechęcają informatyków. Z punktu widzenia potencjalnych zatrudnionych, problemy finansowe, bądź organizacyjne ewentualnego pracodawcy nie są usprawiedliwieniem. Temu także nie ma się co dziwić, a koniecznych oszczędności trzeba będzie szukać gdzie indziej. Ostatnie lata przyniosły zdecydowaną zmianę procesu rekrutacji – pracodawcy są zmuszeni aktywnie poszukiwać pracowników na wiele sposobów oraz oferować im inne, poza finansowymi przywileje. W przypadku większych firm konieczne jest wypracowanie wspomnianych wcześniej strategii rozwoju pracowniczego i systemu szkoleń. Zmiany zasad kształcenia specjalistów oraz nowatorskie metody zatrudnienia pracowników również w najbliższych latach mogą mieć znaczący wpływ na przełamanie barier związanych z brakiem kadry specjalistów IT.