Narzędzia w pracy rekrutera IT

Narzędzia w pracy rekrutera IT itMatch Blog Post

Published: December 20, 2022 by itMatch

Narzędzia w pracy rekrutera IT

Praca rekrutera IT, podobnie jak wiele innych, bazuje na nowoczesnych narzędziach i technologiach. Oczywiście nie mamy wpływu na wszystko, w końcu pracujemy z ludźmi, a Ci są od nas, co do zasady, niezależni. Jest jednak coś, za co odpowiadamy w bardzo dużym stopniu - produktywność i jakość pracy. W tym artykule znajdziesz 8 przydatnych narzędzi, które docenisz niezależnie od swojego doświadczenia i umiejętności.

Calendly

Nie powinno nikogo dziwić, że rekruterzy umawiają się z kandydatami na dziesiątki rozmów. Aby uniknąć niekończącej się wymiany wiadomości, możesz wykorzystać Calendly. Dzięki temu narzędziu możesz między innymi umówić meeting w zespole, a także stworzyć proste formularze i ankiety dotyczące dostępności poszczególnych osób w danym dniu.

Calendly zdecydowanie jest warte swojej ceny, a mniej wymagający użytkownicy mogą skorzystać z wersji bezpłatnej. Główne różnice pomiędzy planami to możliwość szerszej personalizacji oraz większa osób z którymi można wchodzić w interakcje jeśli zdecydujesz się na subskrypcję.

GlossaryTech

Praca rekrutera IT wiąże się z kontaktem z osobami, które specjalizują się w konkretnych dziedzinach. W praktyce nikt nie posiada wiedzy na temat każdej stosowanej technologii, a to rodzi w nas potrzebę ciągłego szukania informacji w internecie. Narzędziem, które w zdecydowanym stopniu przyspiesza ten proces, jest GlossaryTech. Ta wtyczka tłumaczy wyświetlające się na ekranie terminy w oparciu o bazę danych zawierającą 1500 haseł.

GlossaryTech jest całkowicie darmowy, wystarczy się zarejestrować.

Grammarly

Kontaktując się z ludźmi wielu narodowości, przez większość czasu wykorzystuje się język angielski. Nawet jeśli dysponujesz wysokimi kompetencjami językowymi, nie unikniesz błędów w trakcie pisania do dziesiątek kandydatów każdego dnia. Korzystając z Grammarly, być może podniesiesz współczynnik konwersji swoich leadów, a to przełoży się na lepsze wyniki w pracy.

Program ma darmową wersję i jest dostępny w formie wtyczki do wielu programów oraz komunikatorów, w tym Linkedin.

DeepL

To kolejne narzędzie do pisania w językach obcych. Na ten moment Deepl jest według nas najlepszym oprogramowaniem do tłumaczenia tekstów. Rekruter IT musi oczywiście biegle posługiwać się językiem angielskim, co nie zmienia faktu, że korzystanie z translatora pozwala na szybsze odpowiadanie, wzbogacanie języka i zachowanie poprawności gramatycznej tekstów. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepszym programom tłumaczącym zdarzają się pomyłki, dlatego trzeba czytać wszystko, co stworzą.

DeepL w podstawowym planie jest bezpłatne, jednak wprowadza pewne ograniczenia. Jeśli Twoja firma zdecyduje się na wersję Pro, pojawią się między innymi możliwość wyboru między tonem formalnym i nieformalnym oraz glosariusze.

WhenX

Codzienne przeglądanie dziesiątek profili to dość męczący element pracy rekrutera IT, dlatego warto jest usprawnić ten proces. Zdarza się też, że dany specjalista spełnia wszystkie stawiane mu wymagania, ale w danej chwili nie jest zainteresowany współpracą. By uniknąć kilkukrotnego sprawdzania tych samych osób, możesz skorzystać z WhenX. Z pewnością docenisz to narzędzie między innymi w trakcie X-Ray searchu, bo WhenX pozwala na robienie notatek obok danych linków, oznaczanie statusu kandydata oraz tworzenie przypomnień dotyczących kontaktu z danym specjalistą.

WhenX jest dostępne w darmowej wersji, ale ograniczony zasób możliwości skłania większość użytkowników do wybrania płatnych planów. Jeśli cenisz swój czas, zdecydowanie warto skusić się na zakup.

Highlight This

Wtyczka tak dobra, że powinna być domyślną funkcją każdej przeglądarki. Highlight This, jak sama nazwa wskazuje, służy do podkreślania wybranych przez nas wyrazów. Szukasz kandydatów, którzy podejmą współpracę na zasadach B2B, interesuje ich wyłącznie praca w trybie remote lub byli na pozycji seniora? Żaden problem, po prostu stwórz odpowiedni katalog! Dalsze modyfikowanie listy słów kluczowych także nie będzie problemem, bo wymaga dosłownie kilku kliknięć. Tę wtyczkę doceni każdy rekruter IT, który w trakcie poszukiwań musiał przebijać się przez gąszcz niepotrzebnych informacji.

https://highlightthis.net/ jest w pełni darmowe i obsługuje Google Chrome oraz Mozilla Firefox

OctoHR

To kolejna wtyczka ułatwiająca analizę kandydatów. Korzystając z OctoHR, możesz sprawdzić, jakie projekty tworzył dany specjalista i jakich języków przy tym używał. Dodatkowo pracę ułatwi Ci także filtr repozytoriów, który pozwoli na wyeliminowanie konkretnych grup czy wybranie określonych technologii. Trzeba też docenić funkcję pokazywania adresów mailowych oraz odnośników do mediów społecznościowych, bo dzięki temu nawiązanie kontaktu z kandydatem trwa o wiele krócej.

OctoHR jest w pełni darmowe i możesz je dodać do przeglądarki w Chrome Web Store

Recruitin.net

Prawdopodobnie każdy rekruter robi X-Ray search. By usprawnić ten proces, warto skorzystać z generatorów komend. Dostępnych narzędzi jest wiele, jednak z własnego doświadczenia możemy polecić Ci Recruitin.net. To prosta w użyciu strona, która pozwala na wygenerowanie odpowiedniego zapytania do Google. Wśród serwisów obsługiwanych przez to narzędzie znajdują się między innymi LinkedIn, GitHub oraz Stack Overflow. Choć dla pewności warto jest wykonywać research samodzielnie, w dużej części przypadków komendy wygenerowane przez Recruitin pozwolą na znalezienie ponad setki wyników.

Recruitin jest darmowe i nie wymaga nawet rejestracji.

Stworzona przez nas lista ma mocno subiektywny charakter. Każdy rekruter ma indywidualne podejście czy nawyki, które wpływają na wykorzystywane narzędzia oraz techniki. Należy pamiętać, przede wszystkim na początku kariery, że warto jest próbować nowe rozwiązania oraz regularnie aktualizować swoją wiedzę, zwłaszcza że w internecie znajdziesz dziesiątki przydatnych narzędzi. Dzięki temu Twoja wydajność będzie jeszcze wyższa! 

itMatch itMatch member
itMatch

IT Recruitment & Culture Hub