B2B vs UoP. Co powinien wybrać programista?

B2B vs UoP. Co powinien wybrać programista? itMatch Blog Post

Published: December 14, 2023 by itMatch

Według niektórych, dni umowy o pracę są już policzone i wszyscy specjaliści z branży IT w końcu przejdą na model B2B. O ile tak skrajne tezy raczej nigdy się nie ziszczą, o tyle musimy przyznać, że umowy cywilnoprawne wciąż zyskują na popularności, jeśli chodzi o zatrudnienie pracowników z sektora technologicznego. Tylko dlaczego tak się dzieje? Czy UoP faktycznie nie ma żadnych zalet?

Dlaczego programiści wybierają B2B?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – chodzi o pieniądze. Aktualne przepisy prawa pracy oraz prawa podatkowego sprawiają, że wynagrodzenie netto z tytułu umowy o pracę jest dla wielu osób po prostu nieatrakcyjne. Wysoki stopień opodatkowania, obowiązkowe urlopy oraz konieczność odprowadzania składek emerytalnych uzależnionych od wysokości pensji sprawiają, że młodsze osoby robią wszystko, co się da, aby nie przechodzić na UoP.

Warto również zauważyć, że oprócz wyższych zarobków, współpraca Business-to-business oferuje znacznie większą elastyczność. Strony mogą kształtować umowę w dużo swobodniejszy sposób, zmieniając okres jej wypowiedzenia, rozliczając nadgodziny na niestandardowych zasadach oraz całkowicie zrezygnować z płatnych urlopów, co może być istotne dla organizacji, której bardzo zależy na ciągłym prowadzeniu projektów.

Jednoosobowa działalność gospodarcza pozwala również na odliczanie kosztów, które do tej pory pracownik musiał pokrywać całkowicie z własnej kieszeni. Doskonałym tego przykładem są akcesoria do komputera, paliwo do auta i niektóre kursy. W wielu przypadkach oszczędności na podatkach sięgają setek złotych miesięcznie.

Czy umowa o pracę ma jakieś zalety?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, UoP wcale nie jest takie zła. Z całą pewnością, to rozwiązanie ma kilka zasadniczych zalet, m.in:

  • Znacznie większe bezpieczeństwo niż w przypadku B2B – zarówno zasiłek w trakcie ewentualnego urlopu macierzyńskiego, jak i emerytura będą znacznie wyższe;
  • Dłuższy okres wypowiedzenia umowy, co w razie utraty pracy daje więcej czasu na znalezienie nowego zatrudnienia;
  • Pewniejsze work-life balance, ponieważ pracodawca jest dużo bardziej ograniczany przez Kodeks pracy i inne ustawy.

O umowę o pracę zabiegają przede wszystkim te osoby, które w najbliższym czasie planują zdecydować się na dziecko. Ten model zatrudnienia zapewnia znacznie wyższe świadczenia, pozwalające na spokojne zajmowanie się nowym członkiem rodziny. W takich sytuacjach, niższe zarobki netto są całkowicie uzasadnione – to po prostu cena za wyższy komfort życia i mniejsze ryzyko utraty środków do życia.

UoP to także gwarancja spokoju, ponieważ nie występuje ryzyko ewentualnych sporów z urzędem skarbowym, co dotyczy coraz to większej grupy osób zatrudnionych na kontraktach. Jest to wynik niespójnych interpretacji dotyczących podatku ryczałtowego i niektórych ulg stosowanych przez pracowników sektora IT.

Należy również zaznaczyć, że umowa o pracę może być zwyczajnie tańsza niż B2B. Choć obecnie własna działalność gospodarcza może opłacać się nawet przy około 5 tysiącach złotych “na rękę”, musisz odpowiedzieć sobie na ważne pytanie – czy dla kilkuset złotych chcesz pamiętać o księgowej, płaceniu podatków oraz zbieraniu faktur?

Kiedy warto wybrać B2B, a kiedy umowę o pracę?

Jeśli Twój przyszły pracodawca oferuje Ci wybór pomiędzy umową o pracę a kontraktem B2B, odpowiedz sobie na poniższe pytania:

1. Ile zaoszczędzę, wybierając B2B?

Z oczywistych względów, w pierwszej kolejności warto sprawdzić różnice w wynagrodzeniu pomiędzy oboma modelami rozliczenia. W tym celu warto wykorzystać kalkulatory wynagrodzeń. Przykładowe stawki umieściliśmy poniżej:

itMatch blog post image

Podane przez nas wyliczenia mają charakter orientacyjny – nie jesteśmy specjalistami od podatków, dlatego jeśli planujesz przejść na zasady B2B, upewnij się, że jest to opłacalne w Twoim przypadku.

Weź również pod uwagę, że niektórzy pracodawcy dodatkowo premiują model B2B do tego stopnia, że oferowana stawka netto przekracza kwotę brutto, którą otrzymałbyś w ramach umowy o pracę.

2. Czy kwalifikuję się do skorzystania z ulg podatkowych?

Niektórzy specjaliści z branży IT mogą płacić jedynie 8,5% podatku od przychodów, podczas gdy inni zmuszeni będą oddawać 12, a nawet 15 procent. O ile wybór formy opodatkowania rzadko przesądza o opłacalności kontaktu B2B, o tyle ma on bezpośredni wpływ na oszczędności, które w ten sposób wygenerujesz.

3. Czy w najbliższych latach planuję zawiesić swoją karierę lub całkowicie ją przerwać?

Jak już wspomnieliśmy, umowa o pracę daje znacznie większe bezpieczeństwo, jeśli chodzi o ewentualną niezdolność do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Niezależnie od tego, czy planujesz przejść na urlop macierzyński, emeryturę lub spodziewasz się, że z Twoim zdrowiem może zdarzyć się coś złego, poważnie zastanów się, czy wyższe wynagrodzenie jest odpowiednią rekompensatą za brak stabilizacji. 

Oczywiście, każdą niedogodność da się w pewnym stopniu zrekompensować – niektórzy pracodawcy oferują atrakcyjne pakiety medyczne, a wyższe zarobki pozwalają na wykupienie ubezpieczenia emerytalnego albo regularne oszczędzanie.

4. Czy jestem gotowy na dodatkową odpowiedzialność cywilną?

Jeśli decydujesz się na współpracę B2B, musisz pamiętać o znacznie szerszym zakresie odpowiedzialności za popełnione błędy. Wynika to oczywiście z przepisów prawa pracy – osoba zatrudniona na UoP odpowiada do wysokości 3 swoich pensji, podczas gdy specjalista na kontrakcie nie jest chroniony tym limitem.

Ryzyko możesz zniwelować poprzez zakup ubezpieczenia OC – nie jest ono drogie (już od około 100 złotych miesięcznie), jednak musisz pamiętać o regularnym opłacaniu składek. Zaznaczmy przy tym, że choć polisa zapewnia dodatkowy komfort psychiczny, w wielu zawodach szansa na popełnienie błędu przy pracy nie jest duża.

5. Czy będę pamiętać o kwestiach administracyjnych i księgowych?

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, musisz pamiętać o konieczności terminowego płacenia podatków, zbieraniu dokumentów księgowych oraz o przekazywaniu ich do biura księgowego. Jeśli wiesz, że masz problemy z terminowością i często gubisz ważne rzeczy, musisz poważnie przemyśleć B2B – niedopatrzenia mogą skutkować naliczeniem kar. Urząd skarbowy bywa bezlitosny, a ewentualne spory z tą instytucją bywają kosztowne.

Podsumowanie

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, koniecznie zastanów się nad odpowiedziami na każde z powyższych pytań. Jeśli nie jesteś w stanie ich udzielić nawet po dłuższej chwili namysłu, prawdopodobnie taki model pracy nie jest dla Ciebie. Niezależnie od Twojej decyzji, jesteśmy ciekawi Twojego zdania. Udostępnij ten artykuł na Linkedin i napisz, co o nim myślisz!

Jeśli interesujesz się rekrutacją IT i chcesz rozwijać swoją wiedzę, nie zapomnij o zaobserwowaniu nas na największych platformach społecznościowych i regularnie zaglądaj na naszego bloga, na którym co 2 tygodnie dzielimy się naszą wiedzą i przemyśleniami 🙂

itMatch itMatch member
itMatch

IT Recruitment & Culture Hub