Feedback w rekrutacji IT. Jak robić to dobrze?
Feedback, nazywany również informacją zwrotną, jest według nas kluczowym elementem każdego procesu rekrutacyjnego. Na jego konstruktywną i treściwą postać zasługuje każdy kandydat, a jego udzielanie stanowi jedną z dobrych praktyk rekrutacyjnych. Feedback może w dłuższej perspektywie pomóc nam, rekruterom, w uzdrawianiu rynku pracy, jednak z przykrością należy stwierdzić, że w wielu przypadkach nie przybiera on modelowej formy. Jak zatem powinna wyglądać informacja zwrotna przekazywana kandydatowi? Jak udzielać feedbacku, aby nie zranić, a jednocześnie pomóc komuś w dalszym rozwoju? Sprawdźmy!
Jak negocjować warunki zatrudnienia podczas rekrutacji?
Zwrócenie uwagi rekruterów i hiring managera jest niezwykle istotne, jednak nie gwarantuje Ci jeszcze sukcesów na drodze zawodowej. Po przejściu przez screening i zadania rekrutacyjne, w końcu przyjdzie czas na odbycie rozmowy dotyczącej warunków współpracy. To właśnie od niej może zależeć forma zatrudnienia, zakres Twoich benefitów, wynagrodzenie, a także proporcja pracy zdalnej do stacjonarnej, jeśli firma działa w modelu hybrydowym.
Co to jest kultura organizacyjna w branży IT?
Każdy z nas o niej słyszał, każdy z nas widział efekty jej istnienia, a mimo to, na temat kultury organizacji wciąż pojawia się wiele mitów, niedomówień i półprawd. To bardzo krzywdzące i potencjalnie niebezpieczne zjawisko z perspektywy HR – sądzimy, że klimat panujący w biurze ma wpływ zarówno na komfort psychiczny całego zespołu, jak i na jego efektywność, a więc i na pieniądze. W związku z tym, postanowiliśmy przygotować dla Was artykuł, w którym bardzo uważnie przyjrzymy się zagadnieniom związanym z kulturami firm, które budują nasze otoczenie, czyli branżę IT.
Czy umiejętności miękkie w IT są potrzebne?
Na polskim rynku pracy wciąż panuje przekonanie o nadrzędnej wartości kompetencji twardych - od front end developera oczekuje się doskonałej znajomości wszystkich stosowanych frameworków, data engineer powinien doskonale radzić z korzystaniem z Redshift, a doskonały tester automatyzujący ma być osobą, która wyłapie wszystkie podatności kodu jeszcze przed jego uruchomieniem. Wszystkie te umiejętności są szalenie istotne z punktu widzenia realizacji celów biznesowych, jednak mamy wrażenie, że wielu managerów wciąż zapomina o drugiej stronie tego kompetencyjnego medalu, czyli o tzw. soft skillach. Na łamach tego artykułu chcielibyśmy zmienić Twoją perspektywę i wyjaśnić, dlaczego to właśnie zdolności interpersonalne są kluczowe w 2024 roku.
Jak przygotować się do rozmowy o pierwszą pracę w IT?
Choć obecnie, czasy nie są aż tak sprzyjające dla juniorów jak jeszcze dwa, trzy, czy cztery lata temu, wiele firm zajmujących się wytwarzaniem i rozwojem oprogramowania wciąż szuka młodych talentów. Zanim jednak, drogi kandydacie, zostaniesz zatrudniony, przyjdzie Ci przejść przez kilka etapów rekrutacji. Dziś zajmiemy się prawdopodobnie najbardziej stresującym, a więc rozmową o pracę. Sprawdźmy zatem, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej i na co zwrócić uwagę.
Czy praca hybrydowa w IT ma przyszłość?
Choć od pandemii COVID-19 minęło już trochę czasu, jej skutki widoczne są do dzisiaj i wiele wskazuje na to, że pozostaną z nami już na zawsze. Rynek pracy w branży IT, bo to on nas interesuje, przeżył w tych czasach rewolucję, czego przykładem może być rozpowszechnienie zdalnego i hybrydowego modelu wykonywania obowiązków służbowych. Z mitami na temat home office już się rozprawiliśmy, zatem pora przyjrzeć się popularnej “hybrydzie”.
Czym jest screening w rekrutacji i jak zmieniał się na przestrzeni lat?
Rekrutacja IT z każdym rokiem coraz bardziej się rozwija — nowe narzędzia, technologie i wymagania organizacji sprawiają, że absolutnie każdy element procesu pozyskiwania nowych specjalistów musi ewoluować. Nie inaczej jest ze screeningiem. Nim jednak zajmiemy się omówieniem zmian, które zaszły na tym polu, sprawdźmy, co to w ogóle jest. A zatem, czym jest screening w rekrutacji?
Czym jest sourcing kandydatów w rekrutacji i jak przebiega?
Proces rekrutacji ma wielostopniowy charakter i często rozciąga się w czasie. Nim jednak dotrzemy do wąskiej grupy najbardziej wyselekcjonowanych i dopasowanych kandydatów, trzeba najpierw ich znaleźć w oparciu o szczegółowe kryteria wyszukiwania. Jak przebiega ten proces? O co należy zadbać? Pytań na temat pojawia się wiele i właśnie z tego powodu, zdecydowaliśmy się na przygotowanie artykułu, w którym wyjaśnimy na czym polega sourcing i jak ten proces przebiega.
Koszty życia w Krakowie - ile zapłacisz za życie w tym mieście?
Jako wyspecjalizowana agencja rekrutacyjna IT, od czasu do czasu pomagamy naszym klientom w relokacji zatrudnionych przez nich specjalistów. Dzieje się tak na przykład ze względu na unikatowe kompetencje danej osoby lub jej szczególne znaczenie dla organizacji. Rozmawiając z managerami i pracownikami obsługiwanych przez nas firm zauważyliśmy, że jednym z najistotniejszych aspektów poruszanych przed przeprowadzką są koszty życia w nowym mieście. Z tego powodu, zdecydowaliśmy się na przygotowanie tego wpisu, aby przybliżyć Wam nieco ten temat.
Rozmowa z Bartkiem, CEO itMatch: Od Marzeń do Realizacji- część 3
Część 3 Większość artykułów na naszym blogu powstaje po to, aby zaprezentować Wam nasze spojrzenie na rekrutację. Staramy się również wyjaśniać branżowe pojęcia i dzielić się wiedzą, którą zbieraliśmy przez wiele lat. Niedawno uznaliśmy jednak, że pora na powiew świeżości i z tego powodu, chcielibyśmy opublikować transkrypcję rozmowy, którą jedna z najbardziej doświadczonych rekruterek w naszej firmie, Justyna, przeprowadziła z Bartkiem, będącym założycielem i CEO itMatch. Jeśli choć trochę interesuje Cię historia, obecna sytuacja lub perspektywy stojące przed rekrutacją IT, zdecydowanie powinieneś przeczytać ten artykuł!
Rozmowa z Bartkiem, CEO itMatch: Od Marzeń do Realizacji część 2
spojrzenie na rekrutację. Staramy się również wyjaśniać branżowe pojęcia i dzielić się wiedzą, którą zbieraliśmy przez wiele lat. Niedawno uznaliśmy jednak, że pora na powiew świeżości i z tego powodu, chcielibyśmy opublikować transkrypcję rozmowy, którą jedna z najbardziej doświadczonych rekruterek w naszej firmie, Justyna, przeprowadziła z Bartkiem, będącym założycielem i CEO itMatch. Jeśli choć trochę interesuje Cię historia, obecna sytuacja lub perspektywy stojące przed rekrutacją IT, zdecydowanie powinieneś przeczytać ten artykuł
Rozmowa z Bartkiem, CEO itMatch: Od Marzeń do Realizacji
Większość artykułów na naszym blogu powstaje po to, aby zaprezentować Wam nasze spojrzenie na rekrutację. Staramy się również wyjaśniać branżowe pojęcia i dzielić się wiedzą, którą zbieraliśmy przez wiele lat. Niedawno uznaliśmy jednak, że pora na powiew świeżości i z tego powodu, chcielibyśmy opublikować transkrypcję rozmowy, którą jedna z najbardziej doświadczonych rekruterek w naszej firmie, Justyna, przeprowadziła z Bartkiem, będącym założycielem i CEO itMatch. Jeśli choć trochę interesuje Cię historia, obecna sytuacja lub perspektywy stojące przed rekrutacją IT, zdecydowanie powinieneś przeczytać ten artykuł
Czym jest market mapping w rekrutacji IT i co musisz o nim wiedzieć?
Rynek pracy w Polsce jest jak ocean – ogromny, opierający się na wielu bardzo skomplikowanych mechanizmach i nie do końca przewidywalny. Firmy decydujące się na otworzenie nowego oddziału w naszym kraju zmagają się z wieloma problemami, jednak jednym z najpoważniejszych jest ograniczony zasób informacji. Rozwiązaniem jednego z nich jest market mapping, czyli usługa kompleksowego przeglądu rynku pod kątem potencjalnych kandydatów, ich ocenę oraz analizę pod kątem potrzeb klienta. Kiedy warto się na nią zdecydować? Jakie korzyści daje market mapping i co jeszcze trzeba o nim wiedzieć? Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwieje wiele mitów na ten temat.
Widełki płacowe w IT - o co tyle krzyku?
Od dawna wiadomo, że nic nie wzbudza tylu dyskusji co polityka i pieniądze. Jako wyspecjalizowana agencja rekrutacyjna nie mamy zamiaru poruszać pierwszego z wymienionych tematów, jednak uznaliśmy, że warto przyjrzeć się finansom, a konkretnie, jawności wynagrodzeń w branży IT. Czy widełki płacowe powinny być podawane już w ogłoszeniu? Jeśli nie, to dlaczego?
Jak napisać CV do pracy w IT? Wyjaśniamy!
Dobrze napisane CV jest kluczem do osiągnięcia sukcesu w rekrutacji. Tylko jak się za to zabrać? Co w nim umieścić? Sprawdź!
Czym jest DevOps i co musisz o nim wiedzieć?
Choć temat DevOps ciągle zyskuje na popularności, wiele osób wciąż nie wie, co tak naprawdę oznacza ten skrót oraz jakie założenia stoją za tą koncepcją. Jako, że niedawno prowadziliśmy kilka bardzo ciekawych rekrutacji na stanowiska z tej niszy, postanowiliśmy przyjrzeć się temu zagadnieniu. Mamy nadzieję, że ten artykuł przypadnie Ci do gustu i okaże się pomocny.
Czy rekruter musi znać się na technologii?
Wiele osób pyta nas, czy rekruter IT musi znać się na technologii, aby znaleźć zatrudnienie. Logika nakazuje sądzić, że nie może być inaczej, jednak warto zagłębić się w to zagadnienie i poświęcić mu trochę więcej uwagi. Jak wiedza techniczna wpływa na pracę w rekrutacji?
Dlaczego Employer Branding w rekrutacji jest niezbędny?
Employer Branding jest szczególnie bliski naszym sercom. W jaki sposób łączymy obie te dziedziny, dlaczego EB jest w dzisiejszych czasach niezbędne do skutecznego zamykania stanowisk i ile może zyskać Twoja firma? Wszystkie te informacje znajdziesz poniżej.
Dlaczego dobre praktyki w rekrutacji IT to klucz do sukcesu Twojej firmy?
Dobre praktyki w rekrutacji (best practices) to temat, o którym często wspominamy zarówno na naszym blogu, jak i w mediach społecznościowych. Nie dzieje się tak bez powodu – uważamy bowiem, że są to normy, jakie powinna wdrożyć każda nowoczesna organizacja, której zależy na wysokiej efektywności pracowników. Co musisz wiedzieć o dobrych praktykach rekrutacyjnych i jak je skutecznie wdrożyć?
Co pokolenie Z wnosi do rekrutacji?
Pokolenie Z, zoomerzy, post-millenialsi. Istnieje wiele określeń na osoby urodzone w latach 1995-2010, jednak to nie nazwa jest tutaj najważniejsza. O wiele bardziej ciekawym jest to, czym charakteryzuje się pokolenie Z, przed jakimi wyzwaniami stoi i co wnosi na rynek pracy w branży IT.
Czy moja organizacja potrzebuje agencji rekrutacyjnej IT?
Choć łatwo zauważyć, że polski rynek pracy zwalnia, wiele organizacji wciąż postanawia otwierać nowe stanowiska. W jakich sytuacjach warto zdecydować się na współpracę z agencją rekrutacyjną IT i na jakie korzyści może liczyć Twoja firma?
Jakiego Product Managera potrzebuje Twoja organizacja?
Dobrze dopasowana rola Product Managera jest kluczowa dla sukcesu organizacji. Choć brzmi to trywialnie, zaskakująco wiele firm popełnia na tym polu błędy, często już na etapie rekrutowania specjalistów na to stanowisko. Jakie problemy pojawiają się najczęściej i z jakim rozwiązaniem przychodzi itMatch? O tym dowiesz się w tym artykule.
Początki w pracy rekruterki IT
Po ostatnim wywiadzie, w którym Dominika i Inez porównywały modele współpracy z agencją rekrutacyjną, w itMatch uznaliśmy, że warto kontynuować tę serię. W dzisiejszym artykule zapytamy Wiktorię Gers o jej wspomnienia i wskazówki dotyczące początków w tej branży. Musicie bowiem wiedzieć, że jej przygoda z rekrutacją zaczęła się niecały rok temu!
Kim jest recruitment coordinator i kiedy przyda się w Twojej organizacji?
Rola koordynatora rekrutacji (recruitment coordinator, RC) nie jest zbyt rozpowszechniona w Polsce. Szacuje się, że ten zawód wykonuje około 700 osób, a podanie dokładniejszych danych jest o tyle trudne, że zakres obowiązków związanych z tym stanowiskiem w dużej mierze zależy od polityki wewnętrznej firmy. Czym zajmują się takie osoby i co może Ci zaproponować itMatch? Jeśli zadałeś sobie te pytania lub nie wiesz, czy Twoja organizacja potrzebuje RC, ten artykuł jest dla Ciebie!
Jaki model współpracy z agencją rekrutacyjną będzie lepszy?
Jeśli Twoja firma potrzebuje nowych specjalistów z branży IT, decyzja o nawiązaniu współpracy z agencją rekrutacyjną, na przykład itMatch, wydaje się być dość oczywista. Ale co dalej? Czy każda współpraca z nami wygląda tak samo? Gdyby tak było, ten artykuł prawdopodobnie by w ogóle nie powstał. W dzisiejszym wpisie porównamy modele RPO i success fee, o których opowiedzą nam nasze doświadczone rekruterki: Dominika Świszcz i Inez Wójtowicz.
Jak dostosować się do zmieniającej się rzeczywistości w zawodzie IT rekrutera?
Jeśli masz poczucie, że otaczający Cię świat zmienia się zdecydowanie zbyt szybko, prawdopodobnie zastanawiasz się, co można z tym zrobić. Postęp widać dosłownie wszędzie – w mediach, w naszych domach i w naszej branży. Ale co tak w zasadzie możesz z tym zrobić? Jak dostosować się do zmian, które pojawiają się i zachodzą coraz szybciej?
Dlaczego współpraca między rekruterem IT a Hiring Managerem jest tak ważna?
Choć każdy, kto zawodowo zajmuje się rekrutacją, zna rolę Hiring Managera i obowiązki z nią związane, bardzo często zdarza się, że współpraca na linii rekruter-HM nie przebiega tak dobrze, jak by mogła. To duży błąd, zwłaszcza wówczas, gdy powstający zespół działa przez wiele miesięcy lub lat, ale kooperację warto ulepszać nawet wówczas, gdy rozpatrujemy krótkoterminowe projekty, realizowane pod kątem określonych zamówień czy działów. I właśnie dlatego postanowiliśmy stworzyć artykuł, w którym zebrane są nasze najważniejsze przemyślenia na ten temat. Pokażemy w nim, że usprawnienie współpracy Hiring Managera z rekruterem przynosi korzyści zarówno wszystkim zaangażowanym ludziom, jak i całej organizacji.
Rynek pracy w IT. Co spotkało nas w 2022 roku?
Rok 2022 jest już prawie za nami. Grudzień to miesiąc podsumowań, ocen i tworzenia planów na następne kwartały. My też chcemy opowiedzieć Wam trochę na temat mijającego już roku i właśnie po to powstał ten artykuł.
Narzędzia w pracy rekrutera IT
Praca rekrutera IT, podobnie jak wiele innych, bazuje na nowoczesnych narzędziach i technologiach. Oczywiście nie mamy wpływu na wszystko, w końcu pracujemy z ludźmi, a Ci są od nas, co do zasady, niezależni. Jest jednak coś, za co odpowiadamy w bardzo dużym stopniu - produktywność i jakość pracy. W tym artykule znajdziesz 8 przydatnych narzędzi, które docenisz niezależnie od swojego doświadczenia i umiejętności.