Czy moja organizacja potrzebuje agencji rekrutacyjnej IT?

Czy moja organizacja potrzebuje agencji rekrutacyjnej IT? itMatch Blog Post

Published: June 26, 2023 by itMatch

Choć łatwo zauważyć, że polski rynek pracy zwalnia, wiele organizacji wciąż postanawia otwierać nowe stanowiska. W jakich sytuacjach warto zdecydować się na współpracę z agencją rekrutacyjną IT i na jakie korzyści może liczyć Twoja firma?

Czego oczekiwać od agencji rekrutacyjnej?

Przede wszystkim, firma świadcząca usługi rekrutacyjne powinna dostarczać Ci coś więcej niż tylko profile kandydatów. Nawet jeśli współpraca ma mieć krótkoterminowy charakter i zakończyć się po skompletowaniu zespołu, warto wykorzystać agencję do strategicznego rozwoju firmy. Być może procesy rekrutacyjne w Twojej organizacji nie są dopasowane do potrzeb kandydatów z Polski? Z naszych obserwacji wynika, że kultura informacji zwrotnej i kontaktowanie się z osobami, które nie zostały zatrudnione, ma pozytywny wpływ na wizerunek firmy. Warto również zwrócić uwagę na jakość współpracy pomiędzy Hiring Managerami a rekruterami, którą praktycznie zawsze można podnieść.

Jeśli Twoja organizacja zdecyduje się na RPO (Recruitment Process Outsourcing), współpraca z agencją rekrutacyjną powinna polegać również na budowaniu jej wizerunku. Choć Employer Branding jest zazwyczaj dodatkowym, a nie głównym obowiązkiem rekruterów, takie działania mają ogromny wpływ na efektywność ich pracy. Kreując wizerunek klienta jako dobrego i odpowiedzialnego pracodawcy, agencja rekrutacyjna znacznie podnosi szansę na skuteczne zamknięcie stanowisk.

Jednocześnie ważne jest, aby firma świadcząca usługi rekrutacyjne dopasowywała się do potrzeb klienta, a nie odwrotnie. Im bardziej butikowy charakter agencji, tym jest to prostsze, ale wiele zależy od polityki wewnętrznej i zwyczajów rekruterów. Ze względu na wyjątkowość każdego klienta i odmienność kultur organizacyjnych, nie ma uniwersalnej recepty ani uwersalnego Senior Java Developera czy Project Managera, którzy sprawdzą się w każdej firmie.

Każda firma będzie oczekiwała odmiennych rozwiązań i usług, a nie bez znaczenia jest również profil osobowości kandydatów i ich kompetencje. Dlatego bardzo ważnym jest, aby  precyzyjnie określić swoje potrzeby i położyć nacisk na konkretne aspekty. Egzekwowanie założeń od agencji rekrutacyjnej będzie o wiele łatwiejsze, jeśli od początku będą one sprecyzowane. Miej na uwadze również koszty – mają one wpływ zarówno na samą decyzję o podjęciu współpracy, jak i wyborze modelu, w którym będzie prowadzona rekrutacja. Szczegółowe określenie Twoich wymagań nie tylko pomoże Ci w wyborze odpowiedniej oferty, ale uchroni Cię również przed przykrymi niespodziankami w postaci przekroczenia budżetu.

Jak efektywnie współpracować z agencją rekrutacyjną IT?

Każdą agencję rekrutacyjną zatrudniamy po to, aby osiągnąć określone i wymierne korzyści. Jeżeli wiesz już, czego możesz oczekiwać od takiej firmy, warto zastanowić się nad samą realizacją założeń. Pierwszym krokiem powinno być dokładne i precyzyjne określenie stanu, w którym obecnie jest Twoja organizacja. Prowadząc audyt, osoba wyznaczona przez agencję rekrutacyjną powinna skupić się na analizie:

  • metodyki tworzenia stanowiska;
  • inżynierii ogłoszenia;
  • sposobu poszukiwania i weryfikowania kandydatów;
  • jakości wdrożenia nowego pracownika;
  • praktyk związanych z rekrutacją, które obowiązują w organizacji.

Szczegółowa analiza jest konieczna do zorganizowania skutecznych i, co najważniejsze, efektywnych kosztowo procesów rekrutacyjnych. Audyt rozwiąże również Twoje wątpliwości odnośnie sensu współpracy z agencją - otrzymasz jasną ocenę sytuacji panującej w firmie i na jej podstawie podejmiesz bardziej świadomą decyzję. 

Przede wszystkim, połóż nacisk na regularną komunikację z rekruterami obsługującymi Twoją organizację. Regularne informowanie o postępach i przebiegu procesów jest kluczowe i nie da się go niczym zastąpić. Nasze doświadczenie pokazuje, że cotygodniowe spotkania z klientami wyraźnie podnoszą efektywność współpracy. W ich trakcie omawiamy kluczowe dane dotyczące procesów, przykładowo wskaźnik odpowiedzi kandydatów (response rate), liczbę specjalistów, z którymi się skontaktowaliśmy oraz nasze bieżące obserwacje. To właśnie kultura informacji zwrotnej pozwoli Ci na ciągłe podnoszenie efektywności rekrutacji.

Pamiętaj również o działaniach z zakresu Employer Brandingu. Choć EB nie jest głównym zadaniem rekruterów, w branży IT jest to konieczność. Pokolenie Z dużo bardziej skupia się na wizerunku swojego potencjalnego pracodawcy, a wielu młodych ludzi odrzuca oferty firm, które sprawiają wrażenie zamkniętych na człowieka.

Podejdź do współpracy tak elastycznie, jak to tylko możliwe. O ile część odgórnie narzuconych procedur musi pozostać w niezmienionej formie, wiele praktyk da się zmienić. W tym celu warto jest również wyjść poza swoją organizację. Market mapping w rekrutacji jest kluczem do sukcesu, ponieważ Twoja firma nigdy nie działa w próżni. Nie da się zatem wykluczyć, że oferowane przez Twoją konkurencję warunki są o wiele korzystniejsze dla kandydatów i to właśnie ten czynnik utrudnia zamykanie stanowisk.

Kiedy przyda mi się outsourcing w rekrutacji?

Z całą pewnością możemy stwierdzić, że obecna rekrutacja coraz częściej opiera się na outsourcingu. RPO niesie za sobą szereg korzyści, a do najważniejszych z nich należą:

  • Zatrudnienie agencji może być tańsze niż tworzenie wewnętrznego zespołu rekrutacyjnego;
  • Efekty pracy agencji rekrutacyjnej są mierzalne i wymierne, a w przypadku ich braku, rozwiązanie współpracy jest prostsze niż zwolnienie pracowników z firmy;
  • Rekruterzy pracujący na rzecz Twojej organizacji pomogą Ci w tworzeniu dobrych praktyk i budowaniu dopasowanych do siebie zespołów;
  • Dostęp do danych rynkowych, które agencja rekrutacyjna może zbierać przez wiele lat;
  • Możliwość wykorzystywania doświadczenia zawodowego wielu osób naraz. Bardzo często zdarza się, że rekruterzy pracujący w modelu RPO konsultują się z innymi pracownikami agencji, co podnosi ich efektywność.

W przypadku małych organizacji, których zespół zarządzający jest niewielki i często również obciążony wieloma obowiązkami, współpraca z itMatch zdecydowanie ułatwia strategiczne zarządzanie firmą. Nasi klienci nie angażują swojego czasu ani zasobów na realizację procesów, które my możemy wykonać efektywniej i taniej.

Choć outsourcing kojarzy się przede wszystkim z RPO, warto wspomnieć również o success fee. Taki model daje klientowi jeszcze większą elastyczność – korzystasz i płacisz tylko wtedy, kiedy pozyskujesz kandydatów.

Myśląc o zatrudnieniu agencji zastanów się nad problemami, z którymi boryka się Twoja organizacja. Może trzeba zadbać o jej wizerunek, zmienić sposób sprawdzania kandydatów albo dostosować sposób prowadzenia rozmów do realiów obowiązujących w Polsce? Choć z wielu problemów nie zdajemy sobie sprawy, zdiagnozowanie obecnych bolączek zdecydowanie ułatwi nawiązanie współpracy z kimś, kto ma świadczyć Ci usługi rekrutacyjne. Zwróć również uwagę na obecne zasoby wewnętrzne. Jeżeli w Twojej firmie pracują rekruterzy, ale z pewnych przyczyn nie są w stanie wykonywać wszystkich swoich obowiązków, na przykład ze względu na ilość potrzebnych kandydatów, współpraca z agencją będzie nastawiona na wsparcie, a nie zastępowanie wewnętrznego zespołu.

Rekrutacja niszowych specjalistów

Zaskakująco często zdarza się, że organizacje nie są w stanie zakończyć rekrutacji z sukcesem. Jest to szczególnie widoczne w przypadku niszowych, bardzo wyspecjalizowanych ról. Choć zdarza się, że pomoc nawet najlepszych specjalistów nie pozwoli na szybkie zamknięcie wszystkich stanowisk, z pewnością szanse są znacznie wyższe.

Głównym tego powodem jest know-how, które zbiera każda agencja. W przypadku itMatch mówimy o ponad 40 000 profili kandydatów, znajdujących się w naszej bazie danych. Współpracując z ponad 50 firmami, nasi rekruterzy mieli okazję przeprowadzić tysiące rozmów z kandydatami, a także stworzyć setki ogłoszeń dopasowanych do standardów rynkowych. Niezależnie od tego, czy szukamy seniora na stanowisko data scientist, inżyniera sieciowego lub menedżera, opieramy rekrutację na analizie rzeczywistych danych i eksperckiej wiedzy.

Czy współpraca z itMatch jest dla mnie?

Jako agencja rekrutacyjna z Krakowa, zazwyczaj obsługujemy międzynarodowe firmy z ośrodkami w Małopolsce oraz we Wrocławiu. Nie znaczy to jednak, że ograniczamy się do określonego obszaru - delegujemy naszych pracowników do firm z innych miast, a często pracujemy całkowicie zdalnie, również w modelu RPO. Co więcej, możemy zauważyć, że duża część naszych klientów rekrutuje specjalistów z całej Polski, co zdecydowanie cieszy kandydatów. Możemy zatem stwierdzić, że niezależnie od trybu pracy Twojego biura i lokalizacji, itMatch dopasuje się do Ciebie.

Nawiązując współpracę z klientem, dostarczamy znacznie więcej niż same usługi rekrutacyjne. Dążymy do tego, by wspierane przez nas organizacje były nie tylko przyjazne dla kandydatów, ale i efektywne w swoich działaniach. To właśnie dlatego dbamy o kontakt z Hiring Managerami, a w trakcie rekrutacji na role liderskie, prowadzimy rozmowy z osobami, które będą blisko współpracować z nowym menedżerem. Takie działania nie tylko zacieśniają nasze poszukiwania, ale i sprawiają, że nowo zatrudniona osoba zostanie w firmie na dłużej, ponieważ będzie się tam odnajdywać. To właśnie dopasowanie do kultury organizacyjnej jest kluczem do osiągnięcia sukcesu w rekrutacji i to dzięki niemu zostajemy z klientami na dłużej.

Jako stosunkowo mały, dwudziestoosobowy zespół, itMatch funkcjonuje elastycznie i sprawnie. Dzięki indywidualnemu podejściu do ludzi i klientów sprawiamy, że osoby z naszego otoczenia mają z nami bezpośredni kontakt i czują się swobodnie. Zależy Ci na elastyczności, sprawnym działaniu i partnerstwie biznesowym? Jeśli tak, to itMatch będzie doskonałym wyborem.

Podsumowanie

Jak widać, współpraca z agencją rekrutacyjną IT jest zdecydowanie opłacalna, chociaż nie wolno zapomnieć o tym, że nie może być podjęta pochopnie. Dzięki niej wiele zyskasz, a Twój zespół poszerzy się o wykwalifikowanych pracowników idealnych na swoje stanowisko.

Wciąż zastanawiasz się nad tym, czy Twoja firma potrzebuje pomocy agencji rekrutacyjnej IT? A może właśnie zdecydowałeś się na współpracę z itMatch?  Nie czekaj, skontaktuj się z nami!

itMatch itMatch member
itMatch

IT Recruitment & Culture Hub