Jak napisać CV do pracy w IT? Wyjaśniamy!

Jak napisać CV do pracy w IT? Wyjaśniamy! itMatch Blog Post

Published: October 11, 2023 by Zuzanna Grochal

Jak napisać CV do pracy w IT?

Jak napisać CV, aby zwiększyć szanse na zatrudnienie? Może się wydawać, że na takie pytanie nie ma jednoznacznej ani całkowicie prawdziwej odpowiedzi. Rynek pracy, nawet w sektorze technologicznym, jest przecież bardzo pojemny i szeroki, zatem wymagania firm siłą rzeczy nie są jednolite. Czy ta różnorodność oznacza jednak, że nic nie da się zrobić? Absolutnie nie, i właśnie z tego powodu dzisiaj zastanowimy się, jak “oszukać system” i odrobinę ułatwić sobie dostanie wymarzonej pracy.

Dobre CV, to znaczy jakie?

W ciągu ostatnich dwóch lat, które spędziłam w itMatch, przejrzałam setki, a nawet tysiące, profili kandydatów. O ile nie czuję, abym była w stanie stworzyć “przepis na curriculum vitae idealne”, o tyle z całym przekonaniem mogę powiedzieć, że:

  • Nie warto skupiać się na uczynieniu CV bardziej kreatywnym bądź niestandardowym. Niektórzy kandydaci sądzą, że jest to dobry sposób na przyciągnięcie uwagi rekruterów lub Hiring Menedżera, a w konsekwencji, na zwiększenie szansy na zatrudnienie. Rzeczywistość jest niestety nieco inna – nieczytelny układ dokumentu lub jego nietypowy wygląd mogą sprawić, że osoby decyzyjne przeoczą istotne informacje, a w konsekwencji, nie zaproszą Cię do wzięcia udziału w następnym etapie procesu rekrutacyjnego. Dużo lepszym momentem na zrobienie dobrego wrażenia jest rozmowa rekrutacyjna;
  • CV nie musi zawierać wszystkich informacji na Twój temat. Rekrutera ani menedżera nie powinny interesować szczegóły takie jak data Twojego urodzenia, stan cywilny albo miasto, w którym przyszedłeś na świat. Niezbędne będą dane kontaktowe, takie jak adres e-mail i numer telefonu. Jeśli ktoś będzie pytał Cię o to, czy masz lub planujesz założyć rodzinę, takie zachowanie należy potraktować jako naruszenie dobrych praktyk rekrutacyjnych i poważnie zastanowić się, czy na pewno chcesz aplikować do takiej firmy;
  • Nie umieszczałabym zdjęcia do CV. Międzynarodowe firmy już dawno odeszły od tej praktyki, co na szczęście również przeniosło się do Polski. Nikt nie ma prawa wymagać od Ciebie, abyś umieścił swoją fotografię na takim dokumencie, a zresztą nie jest to istotne – w końcu liczą się Twoje kwalifikacje i stopień dopasowania do kultury organizacyjnej firmy, a nie wygląd. Dodatkowo, rezygnując z umieszczania zdjęcia, oszczędzasz miejsce na pierwszej stronie swojego CV, a to może być całkiem przydatne;
  • Niechronologiczne lub nieprecyzyjne wskazanie dat związanych z poprzednimi doświadczeniami zawodowymi nie jest korzystne. Warto podać nie tylko rok, ale i miesiąc rozpoczęcia i zakończenia pracy. Rozsądnym jest również zwięzłe uzasadnienie przerw w karierze i okresów krótkiego zatrudnienia – “trzymiesięczny kontrakt” lub “Travel Career Break” tłumaczą wiele niejasności, które mogłyby sprawić, że rekruter nie zdecyduje się na dalsze kontaktowanie się z Tobą.

Co powinno zawierać CV ?
Co powinno zawierać CV ?

No właśnie, jak długie powinno być CV?

Wielu kandydatów zmniejsza swoje szanse na zatrudnienie poprzez sztuczne ograniczanie długości CV. Nikt nie powiedział, że musi ono mieścić się na jednej stronie formatu A4! Jeśli aplikujesz na stanowisko seniorskie, takie jak np. Senior Database Engineer, oczywistym jest, że masz duże doświadczenie zawodowe i możesz pochwalić się szerokim wachlarzem umiejętności. Jeśli masz możliwość zapełnienia dwóch stron, zrób to.

Czy możemy zatem powiedzieć, że im więcej, tym lepiej? Nie do końca. Sztuczne rozbudowywanie CV może mieć negatywny wpływ na Twoje szanse w procesie rekrutacyjnym. Choć nikt nie odrzuci Twojej kandydatury ze względu na przesyt informacji (co zdarza się w odwrotnych przypadkach), z osobistego doświadczenia mogę przyznać, że rozbudowana lista kompetencji i doświadczeń jest prostym sposobem na ukrycie tych punktów, które są naprawdę ważne.

CV dla juniora a CV dla seniora. Jakie są różnice?

Zauważmy, że wraz z rozwojem zawodowym kandydata rośnie lista jego doświadczeń zawodowych i kompetencji. O ile DevOps Engineer z kilkunastoletnim stażem może bez trudu zapełnić dwie, a nawet trzy strony formatu A4, stażysta albo junior najprawdopodobniej będzie miał o wiele trudniejsze zadanie.

Siłą rzeczy, tworzenie juniorskiego CV wymaga trochę większej kreatywności. Przykładowo:

  • Jeśli nie możesz pochwalić się szerokim wachlarzem ukończonych kursów i szkoleń, możesz rozważyć umieszczenie informacji o szkole średniej, do której uczęszczałeś. Jeżeli ukończyłeś renomowane liceum lub technikum, taki wpis może być bardzo cenny;
  • Część poświęcona wykształceniu zyska również, jeśli wzbogacisz ją o kilka darmowych kursów, które możesz zrealizować na popularnych platformach. Dodatkowy certyfikat na pewno nie zaszkodzi, szczególnie, jeśli jest on powiązany z technologią, w której pracujesz;
  • Jeśli pracowałeś w firmach niezwiązanych z branżą technologiczną, takie doświadczenia również mogą zaciekawić zespół rekrutacyjny. Oczywiście, staż w biurze księgowym albo udzielanie korepetycji raczej nie przełożą się na Twoje kompetencje IT, ale są dowodem Twojego zaangażowania, chęci rozwoju i odpowiedzialności. Szczególnie cenne są wzmianki o pracy wymagającej kontaktu z ludźmi i pracy zespołowej. Zdecydowanie warto wspomnieć o umiejętnościach, które udało Ci się nabyć do tej pory, nawet jeśli nie wiążą się bezpośrednio z branżą IT.

Mity na temat CV
Mity na temat CV

Jak zwiększyć szanse na dostanie pracy w IT?

Przede wszystkim, zadbaj o stworzenie naprawdę dobrego opisu. To doskonały sposób zyskanie uwagi zespołu rekrutacyjnego, dlatego postaraj się, aby 3-4 zwięzłe, treściwe i jednocześnie poprawnie skonstruowane zdania przekonały wszystkim, że to właśnie Ty najlepiej sprawdzisz się w tej pracy. Pamiętaj o opisaniu Twojego planu na rozwój zawodowy oraz wspomnij o rolach, które Cię interesują.

Chwal się swoimi sukcesami! W CV zawsze warto wspomnieć o ciekawych projektach, nietypowych umiejętnościach i innych Twoich zaletach. Każdy kandydat stara się pokazać siebie w jak najlepszy sposób i jest to naturalne. Pamiętaj również, że zespół rekrutacyjny może nie zapytać Cię o szczegóły, które mogą przesądzić o Twoim sukcesie – rozmowa skupi się przede wszystkim na bardziej przyziemnych aspektach.

Jeśli uważasz, że część poświęcona Twojej edukacji jest za mało rozbudowana, warto zainwestować trochę czasu i pieniędzy w zdobycie nowych umiejętności i certyfikatów. Nawet kilka tysięcy złotych wydanych na poszerzanie swojej wiedzy zwróci się bardzo szybko, w końcu zmiana pracy często wiąże się ze wzrostem wynagrodzenia. Aktywne podnoszenie kompetencji jest także sygnałem dla rekruterów – podejmujesz określony wysiłek i wykazujesz się ponadprzeciętnym zaangażowaniem w swój rozwój, a to cechy dobrego pracownika.

Przyjrzyj się również liście technologii, które znasz. To, że rekrutujesz na stanowisko związane z Javą nie oznacza, że wcześniejsza styczność z front-endem nie będzie Twoim atutem. Z drugiej strony, krótki kontakt z danym językiem programowania niekoniecznie powinien pojawić się w Twoim CV, o ile nie czujesz się z nim pewnie. W końcu, co jeśli na rozmowie padnie temat danej technologii, a Ty wiesz o niej zdecydowanie za mało, aby wybrnąć z tej sytuacji? Szeroka wiedza na temat dziedzin pokrewnych z Twoją specjalizacją jest wskaźnikiem zainteresowania szeroko pojętym IT, ale więcej nie zawsze znaczy lepiej. Jeśli chodzi o technologie, unikałabym również podawania poziomu zaawansowania w danej dziedzinie - jeśli jest to istotne, manager na pewno zweryfikuje to w trakcie rozmowy.

Polski rynek IT jest w dużej mierze opanowany przez firmy pochodzące z zagranicy. Siłą rzeczy oznacza to, że języki obce są niezbędne do komfortowej i efektywnej pracy. Zdecydowanie warto wymienić języki, które znasz (nawet na poziomie A2 lub B1) oraz określić poziom zaawansowania w nich. Mile widziane są również certyfikaty, choć musisz pamiętać o terminach ich ważności!

Jak przygotować profil na Linkedin do rekrutacji?

Łatwo się domyślić, że profil na Linkedin również ma niebagatelne znaczenie, gdy przygotowujesz się do zmiany pracy. Według ankiety, którą przeprowadziłam wśród osób pracujących w itMatch, szanse kandydata na uzyskanie zatrudnienia rosną najbardziej, gdy:

  • Profil zawiera bieżące informacje dotyczące technologii, w których pracuje dana osoba;
  • Profil zawiera informacje dotyczące aktualnie zajmowanego stanowiska;
  • Na profilu znajduje się dużo informacji związanych z nabytymi umiejętnościami.

Zauważmy również, że to właśnie za pośrednictwem Linkedin można otrzymać propozycję wzięcia udziału w procesie rekrutacyjnym. Co do zasady, im bardziej rozbudowany i treściwy będzie Twój profil, tym większa szansa, że zostaniesz zauważony, zainteresujesz rekrutera i w konsekwencji zyskasz szansę na dostanie lepszej pracy.

Na koniec dodam również, że warto regularnie zaglądać na swój profil, by nie przegapić żadnej nowej wiadomości. Niestety, wielu kandydatom zdarza się to bardzo często.

Podsumowanie

Jak widzisz, zdecydowanie opłaca się poświęcić trochę czasu na dopracowanie swojego CV. W końcu to właśnie ono może okazać się kluczem do Twojego dalszego sukcesu. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat procesu rekrutacyjnego, zaobserwuj nasz profil na Linkedin! 😉