Najlepsze benefity pracownicze w 2023 roku. Czego oczekują kandydaci w branży IT?

Najlepsze benefity pracownicze w 2023 roku. Czego oczekują kandydaci w branży IT? itMatch Blog Post

Published: November 2, 2023 by itMatch

Najlepsze benefity pracownicze w 2023 roku. Czego oczekują kandydaci w branży IT?

Jak pokazują badania, coraz większa część firm oferuje benefity swoim pracownikom. Prawdopodobnie każdy Polak wie, co oznacza to określenie i zdecydowana większość osób aktywnych na rynku pracy korzystała ze świadczeń pracowniczych, jednak wokół tego tematu wciąż krąży wiele mitów i niedopowiedzeń. Niezależnie od tego czy jesteś pracodawcą i chcesz zwiększyć swoją atrakcyjność w oczach kandydatów, czy też jesteś pracownikiem, który zastanawia się nad warunkami swojego aktualnego zatrudnienia, ten artykuł okaże się pomocny. Piszemy go w końcu jako ogniwo spajające obie strony 🙂

Dlaczego pracodawcy oferują benefity?

Ku naszemu zdziwieniu, wielu kandydatów nie do końca zdaje sobie sprawę z roli, jaką pełnią świadczenia pracownicze. Oczywiście, argument w postaci Employer Brandingu, czyli uzyskania korzyści wizerunkowych, jest powszechnie znany, jednak ograniczenie się do tego aspektu z całą pewnością byłoby niedopowiedzeniem. W takim razie, o co jeszcze chodzi?

Dobrze skomponowany pakiet świadczeń pracowniczych może pozytywnie wpłynąć na poziom zadowolenia zespołu, a to obustronna korzyść – ludzie chętniej przychodzą do biura, dzięki czemu wydajność ich pracy rośnie. Warto przy tym dodać, że autonomia w wyborze udogodnień jest bardzo pożądana, ponieważ pozwala na większą personalizację swojego miejsca pracy.

Niektóre świadczenia to także ukryty sposób na motywowanie do rozwoju osobistego i zawodowego. Budżety szkoleniowe pozwalają na podnoszenie kwalifikacji, co w dobie wysokich cen kursów i szkoleń może przesądzić o podjęciu pozytywnej decyzji przez kandydata. Dla pracownika jest to cenny wpis do CV, a firma zyskuje osobę o nowych lub wyższych kompetencjach. Sytuacja win-win, prawda?

Wreszcie, benefity mogą przynosić korzyści podatkowe i finansowe. Przykładowo – wiele osób chodzi na siłownię, niezależnie od tego czy opłaci im to pracodawca, czy też nie. Podobnie jest w przypadku kursów, posiłków i opieki medycznej – przy odpowiednim poziomie zarobków, po prostu się na nie decydujemy. Z drugiej strony, świadczenia pracownicze opodatkowane są w nieco odmienny sposób niż dochody z tytułu umowy o pracę, przez co firmie bardziej opłaca się zaoferować benefity o wartości 1000 złotych miesięcznie niż podnieść komuś wynagrodzenie o tę kwotę.

Dobre benefity, to znaczy jakie?

Prawdopodobnie każdy spotkał się ze świadczeniami, które, co tu dużo mówić, nie miały większego sensu. Przykład? Owocowe czwartki, bony do wykorzystania w ściśle określonych miejscach czy dostęp do usług powiązanych z jakimś konkretnym hobby lub niepopularną potrzebą. Złym benefitem będzie również takie świadczenie, o którym po prostu nikt nie wie lub nie pamięta.

Możemy zatem stwierdzić, że od benefitów oczekujemy, aby:

  • Były one potrzebne i rozwiązywały prawdziwe problemy;
  • Były one efektywnie wykorzystywane, bo tylko dzięki temu taki wydatek ma sens;
  • Podnosiły poziom satysfakcji pracowników;
  • Sprawiały, że zespół może pracować efektywniej.

Zauważmy jednak, że rodzaj świadczeń powinien być dopasowany do specyfiki danej organizacji, a nawet do konkretnego stanowiska. Przykład? Wykonywanie niektórych ról wiąże się z większą ilością stresu – w takim przypadku darmowe wsparcie psychologiczne może być bardzo wskazane. Na drugim biegunie mamy stanowiska obsadzane przez bardzo młode osoby, które prawdopodobnie częściej chodzą na siłownię. Z całą pewnością docenią one pakiety sportowe. 

Reasumując: polityka świadczeń powinna być skorelowana z kulturą organizacyjną i profilem działalności Twojej firmy. Warto również pamiętać o ciągłym dopasowywaniu się do zmian i oczekiwań zarówno pracowników, jak i kandydatów.

Benefity, które podbiły serca kandydatów

Kreatywność naszych klientów i innych firm z branży technologicznej może zadziwiać. Z naszych obserwacji wynika, że spośród wszystkich rodzajów benefitów kilka z nich “sprzedaje się” najlepiej.

Bogate pakiety medyczne

Obecnie coraz więcej firm oferuje bardzo rozbudowane pakiety darmowych lub niskopłatnych usług medycznych. Poza dostępem do podstawowej opieki lekarskiej oferowanej przez Enel-med, Lux Med i inne podobne podmioty, popularna jest również opieka dentystyczna i psychologiczna. Niektóre organizacje rozszerzają pakiety w taki sposób, aby rodziny ich pracowników również mogły liczyć na dodatkową pomoc medyczną.

Pakiety medyczne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą czekać w długich kolejkach. Jesteśmy również mile zaskoczeni wysoką świadomością dotyczącą zdrowia psychicznego – coraz więcej organizacji stara się aktywnie dbać o tę sferę życia swoich członków. Dobra robota!

Nieograniczone budżety szkoleniowe

Stosunkowo nowym rozwiązaniem są “nieograniczone” budżety szkoleniowe. Jak działa to w praktyce? Jeśli pracownik znajdzie interesujące go szkolenie, zgłasza się do działu HR z prośbą o zaakceptowanie i opłacenie jego pomysłu. Oczywiście, ciągle pozostaje element subiektywnej oceny danego zakupu, ale ogranicza to sytuacje, w których ktoś rezygnuje z udziału w kursie ze względu na jego zbyt wysoką cenę.

Na ten aspekt powinniśmy zwrócić uwagę szczególnie w przypadku osób aplikujących na stanowiska juniorskie. To właśnie na początku kariery powinniśmy jak najwięcej inwestować w rozwój kompetencji, ponieważ zwrot z takich wydatków będzie prawdopodobnie znacznie większy niż w przypadku seniorów.

Dodatkowe dni wolne

Kwestia dni wolnych od pracy jest bardzo zróżnicowana. Osoby pracujące na zasadach B2B teoretycznie nie mają płatnych urlopów, jednak coraz więcej organizacji oferuje ich substytut lub ekwiwalent pieniężny. Dodatkowo, popularyzują się nadprogramowe dni wolne w urodziny czy ze względu na staż pracy.

Jeśli szczególnie zależy Ci na work-life balance, koniecznie szukaj pracodawców oferujących więcej niż minimum wymagane przez prawo. Musisz jednak liczyć się z tym, że dodatkowe dni wolne to domena firm produktowych, a wynagrodzenie może (choć nie musi) być trochę niższe.

Posiłki

W przypadku sektora technologicznego, pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia ciepłych posiłków – nie mówimy przecież o pracy fizycznej w trudnych warunkach. Wiele biur wyposażonych jest jednak w wygodne pomieszczenia socjalne i kuchnie – doskonałym tego przykładem jest krakowskie biuro Qualtrics można spokojnie podgrzać i zjeść swój lunch.

Niektóre organizacje oferują również darmowy lub bardzo tani catering – takie rozwiązanie jest prawdopodobnie najbardziej lubiane, ponieważ nie tylko ogranicza koszty życia w mieście, ale również skłania do stosowania zróżnicowanej i zdrowej diety. Chyba nie musimy tłumaczyć korzyści, które czerpią z tego pracownicy.

Firmy z siedzibami w dużych centrach biurowych oferują również zniżki na usługi gastronomiczne w lokalnych kawiarniach lub barach.

Niestandardowa organizacja pracy

Choć pandemia COVID-19 zrewidowała nasz punkt widzenia na pracę zdalną, dla wielu osób wciąż jest to forma benefitu. Trudno się dziwić – brak konieczności codziennych dojazdów do biura to dobry sposób na oszczędzanie na dojazdach. 

To samo możemy powiedzieć o elastycznych godzinach pracy – część osób chce wyjść z biura jak najwcześniej, natomiast inni najchętniej pracowaliby w środku nocy. O ile ruchomy grafik jest standardem w wielu firmach, o tyle kandydaci często podkreślają znaczenie tego aspektu. Dodajmy również, że zarówno pokolenie Z, jak i milenialsi cenią sobie mniej formalny dress-code w biurze. 

Możliwość zabrania sprzętu do domu

Dla niektórych kandydatów szczególnie istotne są kwestie sprzętowe. Zaznaczmy od razu, że wbrew obiegowej opinii, nie każdy pracownik IT otrzyma komputer od firmy – w przypadku kontraktów B2B, organizacja nie musi się na to zdecydować. 

Nawet jeśli pracownik otrzymuje sprzęt niezbędny do wykonywania swoich obowiązków, nie zawsze może go zabrać ze sobą do domu. Chociaż możemy to argumentować kwestiami bezpieczeństwa, nie oszukujmy się – możliwość całodobowego korzystania z komputera firmowego jest po prostu wygodna, a dodatkowo sprawia, że nie musisz ponosić wydatków na sprzęt do celów prywatnych. Sporo pieniędzy w kieszeni, prawda?

Innym rozwiązaniem wprowadzonym przez pracodawców są dodatki do organizacji home office. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ daje największą elastyczność w zakresie wyboru sprzętu komputerowego czy akcesoriów, takich jak fotel czy biurko, jednak nie musi ono wykluczać sytuacji, w których i tak zostaną one zapewnione.

Jeżeli żyjesz w biegu lub łączysz pracę ze studiami, możliwość zabrania komputera do domu to ogromne ułatwienie. Warto jednak wziąć pod uwagę, że wybór nieco lepiej płatnej oferty może zrekompensować Ci utrudnienia w tym zakresie, bo różnicę w wynagrodzeniu będziesz mógł przeznaczyć na zakup odpowiednich urządzeń.

Ciekawi Cię, co jeszcze możemy Ci zaoferować? Sprawdź nasze oferty pracy w IT!

Co łączy itMatch z benefitami pracowniczymi?

Jako agencja rekrutacyjna IT nie uczestniczymy bezpośrednio w wyborze benefitów oferowanych przez naszych klientów. Jednak często wspieramy ich w tym zakresie – doradzamy, weryfikujemy zainteresowanie konkretnymi rozwiązaniami i, co najważniejsze, prowadzimy tzw. market mapping, czyli analizę rynku z uwzględnieniem bezpośredniej konkurencji.

Niejednokrotnie zdarza się również, że pomagamy kandydatom w wyborze odpowiedniej oferty właśnie w oparciu o katalog świadczeń oferowanych przez pracodawców. Każdy specjalista oczekuje nieco innych rozwiązań i zwraca uwagę na inne szczegóły, a tych preferencji po prostu nie można pominąć.

Obok wdrażania dobrych praktyk i szeroko pojętego Employer Brandingu, dopasowywanie benefitów pracowniczych jest jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie szansy na sukces w naborze pracowników technologicznych. W czasach, gdy niszowi specjaliści wciąż mogą przebierać w ofertach, to właśnie nasze rozwiązania są najlepszym sposobem na przyciągnięcie ich uwagi oraz na utrzymanie ich w jednej firmie na dłużej. 

Podsumowanie

Benefity pracownicze stają się coraz bardziej popularną praktyką w różnych firmach. Korzystają na tym zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, ponieważ wraz z pojawieniem się odpowiedniej motywacji wzrasta także efektywność działań. Co przyniesie przyszłość i czym jeszcze zaskoczy nas rekrutacja? Jeszcze tego nie wiemy, ale jeśli chcesz być na bieżąco z naszą branżą, koniecznie odwiedź naszego bloga!

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na swoich profilach w mediach społecznościowych oraz zaobserwuj nas na Linkedin.

itMatch itMatch member
itMatch

IT Recruitment & Culture Hub