Koszty życia w Krakowie - ile zapłacisz za życie w tym mieście?

Koszty życia w Krakowie - ile zapłacisz za życie w tym mieście? itMatch Blog Post

Published: May 28, 2024 by Małgorzata Maciążka

Koszty życia w Krakowie - ile zapłacisz za życie w tym mieście?

Jako wyspecjalizowana agencja rekrutacyjna IT, od czasu do czasu pomagamy naszym klientom w relokacji zatrudnionych przez nich specjalistów. Dzieje się tak na przykład ze względu na unikatowe kompetencje danej osoby lub jej szczególne znaczenie dla organizacji. Rozmawiając z managerami i pracownikami obsługiwanych przez nas firm zauważyliśmy, że jednym z najistotniejszych aspektów poruszanych przed przeprowadzką są koszty życia w nowym mieście. Z tego powodu, zdecydowaliśmy się na przygotowanie tego wpisu, aby przybliżyć Wam nieco ten temat.

Kto najczęściej decyduje się na relokację pracowniczą?

Na relokację decydują się zarówno specjaliści z Polski, jak i innych państw. Choć statystycznie rzecz biorąc, przeprowadzek w obrębie jednego kraju jest znacznie więcej, to mamy wrażenie, że jeśli jako agencja rekrutacyjna wspieramy kandydata w przeprowadzce, mamy do czynienia z osobą mieszkającą dotychczas poza Polską. Wynika to oczywiście z różnic kulturowych, prawnych i ekonomicznych – przeniesienie się z Gdańska do Krakowa będzie o wiele prostsze niż z Madrytu do Wrocławia. W ciągu roku, mamy do czynienia ze średnio kilkunastoma relokacjami osób pochodzących zza granicy, a zjawisko to upowszechniło się po wybuchu wojny w Ukrainie.

Koszty wynajmu mieszkania w Krakowie

Prawdopodobnie największym stałym wydatkiem każdego mieszkańca Krakowa (jak i dowolnego innego miasta), jest czynsz lub rata kredytu hipotecznego. W przypadku osób pracujących tu w ramach kontraktu, zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem jest najem długoterminowy - standardowo, zawierany na przykład na rok lub dwa lata, z możliwością przedłużenia o dalsze miesiące.

Po analizie ofert dostępnych na portalach ogłoszeniowych, możemy oszacować średni koszt wynajmu kawalerki w Krakowie na 2500-3500 złotych miesięcznie, natomiast w przypadku mieszkania dwupokojowego, wydatki rosną do przeszło 3200-4500 złotych. Warto również pamiętać, że przy wynajmie trzeba uiścić kaucję, która zwykle wynosi jednokrotność miesięcznego czynszu.

Pamiętajmy również, że taniej nie znaczy lepiej. Na portalach ogłoszeniowych dostępnych jest wiele mieszkań w bardzo niskim standardzie wykończenia, które nie były remontowane od wielu lat. Dodatkowo, Kraków jest stosunkowo dużym miastem i ewentualne oszczędności na kosztach wynajmu nie zrekompensują Ci znacznie dłuższych dojazdów do biura lub dyskomfortu wynikającego z występowania wielu drobnych usterek. Pod kątem wygody, warto pomyśleć o zamieszkaniu na Śródmieściu, Pogórzu lub Krowodrzy. 

Koszty jedzenia w Krakowie

W przypadku jedzenia, ustalenie kosztów jest o wiele trudniejsze – w zależności od Twoich preferencji, miesięczne wydatki mogą oscylować wokół 600-700 złotych, jak i wokół 1500 czy nawet 2 tysięcy. Bezpiecznie licząc, będzie to około 1000 złotych. Taka kwota pozwoli Ci na komfortowe gotowanie zróżnicowanych, smacznych i zdrowych potraw we własnym zakresie.

Jeśli jednak szukasz wygody i zależy ci na maksymalnej różnorodności posiłków, możesz również wybrać gotowy catering pudełkowy. W zależności od Twoich preferencji, miesięczne koszty takiej usługi powinny zawierać się w przedziale od 1700 do 2300 złotych. Pamiętaj jednak, że niektórzy pracodawcy oferują benefity w postaci zniżek lub całkowicie darmowego cateringu, dlatego jest szansa, że uda Ci się wyraźnie ograniczyć koszty wyżywienia.

Transport

W przypadku komunikacji w Krakowie, zdecydowanie sugerujemy korzystanie ze środków transportu publicznego. Autobusy i tramwaje w naszym mieście są co do zasady punktualne, a ich siatka połączeń jest bardzo gęsta, zatem bez większych problemów dotrzesz tam, gdzie będziesz chciał. Miesięczny bilet jest również niedrogi - bez żadnych zniżek, kosztuje on zaledwie 160 złotych i uprawnia Cię do poruszania się po całym mieście. Jeśli zaczniesz rozliczać swoje podatki w Krakowie, za przejazdy zapłacisz o połowę mniej!

Alternatywą dla autobusów jest oczywiście prywatny samochód. Z oczywistych względów nie jesteśmy w stanie podać kosztów utrzymania Twojego pojazdu, jednak możemy wypowiedzieć się na temat cen parkingów oraz natężenia ruchu, który w godzinach szczytu zdecydowanie utrudnia płynne poruszanie się po Krakowie. Poza korkami trzeba liczyć się z kosztami postoju - w zależności od strefy, w której znajduje się Twoje biuro, za godzinę zapłacisz od 4 do 6 złotych. Oczywiście, wielu pracodawców oferuje darmowe parkingi, jednak nie jest to regułą i warto zwrócić uwagę na ten aspekt możliwie jak najwcześniej. Biura rozrzucone są praktycznie po całym Krakowie, jednak z dość dużą ich koncentracją spotkamy się w Śródmieściu, na Podgórzu i na Zabłociu.

Od dłuższego czasu zauważamy również wzrost popularności aplikacji do transportu, takich jak Uber, Bolt i Freenow. Co bardzo ciekawe, w wielu przypadkach, jest to rozwiązanie tańsze niż posiadanie własnego auta, choć jeśli szukasz oszczędności, zdecydowanie lepiej zdecydować się na poruszanie się autobusem, zwłaszcza przez jakiś czas.

Rozrywki i sport

W porównaniu do innych europejskich miast, koszty życia w Krakowie są wciąż atrakcyjne również dzięki przystępnym cenom biletów i karnetów.

Oferowana jako benefit pracowniczy karta Multisport daj w Krakowie ogromne możliwości - dostępne są setki atrakcji, takich jak kursy tańca, jogi i sztuk walki, wiele siłowni, basenów, lodowisk kortów tenisowych i saun. Niezależnie od Twoich upodobań, w Krakowie na pewno znajdziesz miejsce pozwalające Ci na realizację zainteresowań sportowych. Jeśli Twoja firma nie oferuje kart sportowych, będzie to jednak płatne, aczkolwiek większość karnetów na siłownie kosztuje od 90 do 160 złotych, a jednorazowy wstęp na basen to od 30 do 50 złotych za 1,5 godziny. Jeśli żyjesz aktywnie, na sport wydasz około 250-500 złotych miesięcznie, choć może to być znacznie większa kwota.

Warto wspomnieć również o życiu towarzyskim - w Krakowie znajduje się pokaźna ilość klubów, pubów i restauracji, dzięki czemu na pewno nie będziesz narzekać na nudę. W większości lokalizacji, drink lub koktajl kosztuje około 30-40 złotych, natomiast za posiłek w restauracji zapłacisz od 40 do 60 złotych. Jeśli lubisz spędzać piątkowe wieczory w centrum miasta, powinieneś przygotować na ten cel od 100 do 200 złotych.

Czy koszty życia w Krakowie są wysokie?

Na tle polskich miast, ceny w Krakowie z pewnością nie należą do niskich – mówimy przecież od dużej aglomeracji, do której często przyjeżdża się w celach zarówno biznesowych jak i turystycznych. Z drugiej strony, Kraków będzie o wiele tańszy od wielu innych hubów technologicznych - życie w Berlinie jest droższe o średnio 52,3%, w Tallinie o 10,7%, natomiast w przypadku Mediolanu, rachunki będą wyższe nawet o 65,3%. Pamiętajmy przy tym, że wszystkie nasze wyliczenia opierają się na statystykach, a to oznacza, że rzeczywistość może Cię delikatnie zaskoczyć, zarówno pozytywnie jak i negatywnie.

Statystycznie rzecz biorąc, miesięczne koszty życia jednej osoby w Krakowie to 3060,2 zł, nie licząc przy tym kosztów wynajmu lub zakupu nieruchomości. Gdy uwzględnimy również i ten wydatek, nasz budżet powinien wzrosnąć do 5700-6600 zł. W przypadku czteroosobowej rodziny, miesięczne koszty życia w Krakowie, wraz z uwzględnieniem wydatków na mieszkanie, szacujemy na 14500-17500 złotych. W przypadku osób pracujących w branży IT, ich zarobki pozwalają na bardzo komfortowe życie w naszym mieście. Przeciętna wypłata programisty, zwłaszcza na kontrakcie B2B, powinna wystarczyć do bezproblemowego utrzymania się i regularnego odkładania pieniędzy na przyszłość.

Jak można pomóc osobie relokowanej?

Pracodawcy mogą wspierać relokowanych pracowników przede wszystkim na dwóch płaszczyznach – mentalnej i finansowej. W przypadku tej pierwszej, doskonałym rozwiązaniem jest wyznaczenie osoby, która będzie doradzać swojemu nowemu współpracownikowi w pierwszych tygodniach po przeprowadzce – różnice kulturowe, lokalne regulacje czy nawet odmienna organizacja transportu publicznego mogą sprawiać na początku pewne trudności.

Kluczowe jest również wsparcie finansowe – najczęściej, bonus relokacyjny to jednorazowa wypłata środków pozwalających na opłacenie kilku miesięcy wynajmu, choć zdarza się, że takie świadczenie podzielone jest na transze. Wbrew pozorom, rzadko zdarza się, aby dodatki utrzymywały się przez cały okres obowiązywania kontraktu, za rekompensatę niedogodności związanych z wyjazdem do innego kraju uważa się po prostu odpowiednio wysokie wynagrodzenie.