Jak wygląda proces rekrutacyjny?
Przebieg procesów rekrutacyjnych może różnić się między firmami, a nawet pomiędzy poszczególnymi oddziałami wewnątrz jednej organizacji. Ilość etapów, charakter rozmów technicznych i stopień zaawansowania zadań rekrutacyjnych są uzależnione od specyfiki i poziomu stanowiska na które aplikujesz, polityki Twojego przyszłego pracodawcy a także od aktualnej sytuacji na rynku pracy.
Sourcing lub rekrutacja pasywna
Pierwszym krokiem każdego procesu rekrutacyjnego jest skojarzenie Ciebie, a więc kandydata, z agencją rekrutacyjną. W przypadku juniorów i osób aplikujących na staże, rekrutacja często będzie przyjmować formę pasywną, a więc to kandydaci będą wysyłać swoje CV, jednak jest również szansa, że zostaniesz zaproszony do współpracy za pośrednictwem Linkedin lub mailowo.
Pierwsze koty za płoty, czyli screening
Po tym etapie, możesz spodziewać się, że rekruter lub rekruterka skontaktuje się z Tobą, aby dowiedzieć się nieco więcej na Twój temat. To tak zwany screening. Rozmowa może odbyć się za pośrednictwem platformy do wideokonferencji (Teams, meet.google, Zoom), lub telefonicznie. Na tym etapie, możesz zostać zapytany o swoje oczekiwania finansowe, upodobania dotyczące trybu pracy czy o Twój poziom kompetencji miękkich. Na rozmowie nietechnicznej, rekruter może też sprawdzić Twoją znajomość języka angielskiego, jednak nie jest to regułą.
Rozmowa techniczna
Jak trafnie stwierdza Britenet, kolejny etap rekrutacji, a więc weryfikacja Twoich umiejętności technicznych może składać się z jednej lub dwóch części. Elementem stałym, który występuje niemal zawsze jest rozmowa, którą odbędziesz z doświadczonym specjalistą ze swojej dziedziny, często weźmie w niej udział również hiring manager lub na przykład product manager. W wielu przypadkach, zostaniesz również poproszony o wykonanie zadania, które zweryfikuje Twoje umiejętności i pokaże sposób, w jaki rozwiązujesz problemy. Z obserwacji czynionych przez nas na przestrzeni ostatnich 11 lat wynika, że to właśnie ten etap procesu rekrutacyjnego jest najbardziej stresujący dla kandydatów, niezależnie od ich doświadczenia, umiejętności czy specjalizacji.
To już prawie koniec!
Zwieńczeniem całego procesu rekrutacyjnego są ewentualne rozmowy uzupełniające i negocjacje. Jeśli jednak dojdziesz do tego etapu, najprawdopodobniej zdobędziesz swoją wymarzoną pracę i jedyne co może ulec zmianie, to niektóre (potencjalnie istotne) szczegóły, takie jak wysokość wynagrodzenia, organizacja pracy hybrydowej czy też zakres benefitów.
Jak przygotować się do rozmowy nietechnicznej z rekruterem?
Wbrew pozorom, rozmowa nietechniczna może być o wiele trudniejsza, ponieważ przygotowanie się do niej zajmuje znacznie więcej czasu, a w wielu przypadkach może to być po prostu niemożliwe. O ile przypomnienie sobie dodatkowych słówek z języka angielskiego nie stanowi większego problemu, o tyle trudno wyobrazić sobie, aby ktoś całkowicie zmienił swoje nastawienie do ludzi czy tolerancję ryzyka, co ma kluczowe znaczenie w kontekście wyboru przyszłego pracodawcy.
Jak ubrać się na rozmowę rekrutacyjną?
Nie oszukujmy się – szata zdobi człowieka i świadczy o jego zaangażowaniu, podobnie jak nastawienie do rekrutera. Choć wiele rozmów rekrutacyjnych odbywa się na odległość i kandydaci stosunkowo rzadko pojawiają się w biurach, nie zwalnia to nikogo z obowiązku dbania o ogólną prezencję.
Naszym zdaniem, na rozmowę rekrutacyjną warto ubrać się elegancko, choć strój nie musi być całkowicie formalny – styl smart casual w wielu przypadkach będzie zupełnie wystarczający, a jednocześnie zapewni Ci większą wygodę, co powinno pomóc Ci w walce ze stresem. Pamiętaj jednak, że Twój ubiór powinien korespondować z charakterystyką Twojego przyszłego pracodawcy. W praktyce, bardziej “konserwatywne” organizacje (np. banki) wymagają bardziej formalnego ubioru niż startupu produktowe czy software house’y. Jeśli nie jesteś pewien jak należy ubrać się na rozmowę z rekruterem, nie bój się o to zapytać – jest to oznaka staranności i zaangażowania, a to z pewnością zostanie zauważone i docenione.
Gdzie odbyć rozmowę rekrutacyjną online?
Przede wszystkim, wybrane przez Ciebie miejsce powinno być możliwie ciche i spokojne – hałasy, ostre światło czy przechodzący obok domownicy mogą Cię dekoncentrować, co tylko podniesie poziom Twojego stresu. Zadbaj również o to, by połączenie z internetem było szybkie i stabilne, zawczasu przetestuj słuchawki i mikrofon oraz upewnij się, że w trakcie spotkania nie zadzwoni Ci telefon.
Praktyka pokazuje, że przed rozmową o pracę warto zjeść lekki posiłek i przygotować sobie szklankę wody lub filiżankę kawy. Zrób po prostu wszystko co się da, aby maksymalnie ograniczyć poziom swojego stresu i przyjść na spotkanie z pozytywnym nastawieniem. Jako rekruterzy mamy pełną świadomość, że kandydaci bywają bardzo zestresowani i nie oceniamy tego. To całkowicie normalne, w końcu wszystko jest nowe i z początku trudne.
A jak przygotować się do rozmowy technicznej?
Przede wszystkim, skup się na tym, co znajduje się w ogłoszeniu. Wielu pracodawców opisuje charakterystykę otwartej roli i dzięki czytaniu ze zrozumieniem oraz zrozumieniu profilu działalności firmy możesz z dużą dozą prawdopodobieństwa przewidzieć, co będzie od Ciebie wymagane.
Skąd mam wiedzieć, jakie pytania zostaną mi zadane na technicznej rozmowie rekrutacyjnej?
Nie wiesz i nie dowiesz się, bo inaczej, takie spotkanie byłoby pozbawione sensu. Warto jednak wykorzystać zasoby znajdujące się w internecie – istnieje wiele stron, na których znajdziesz dziesiątki zadań rekrutacyjnych związanych z technologią w której chcesz pracować. Szansa na to, że na swojej technicznej rozmowie o pracę dostaniesz dokładnie takie samo pytanie jest niezwykle niska, jednak im więcej przykładów przerobisz, tym większe prawdopodobieństwo, że błyskawicznie rozwiążesz przedstawiony sobie problem.
Zwróć również uwagę na to, co znajduje się w Twoim CV. Jak zauważa Bulldogjob, ogólne i niejasne sformułowania w odniesieniu do technologii czy doświadczeń zawodowych stwarzają doskonały pretekst do zadania pytań uszczegóławiających. Jeśli zatem wspomniałeś o stażu lub kursie, postaraj się w miarę szczegółowo pamiętać co tam robiłeś i jakie umiejętności udało Ci się zdobyć.
A co z pytaniami o plany na dalszy rozwój kariery?
W trakcie rozmowy, możesz również usłyszeć pytanie o plany na swój dalszy rozwój. Zasada jest jedna – nie kłam. O ile oczywistym jest, że każdy manager będzie szukał osoby zmotywowanej do nauki i podnoszenia swoich kwalifikacji, udawanie takiej osoby może skończyć się oczekiwaniami, których nie będziesz w stanie spełnić. Słysząc pytanie o swoje plany, nie bój się również odpowiedzi “nie wiem”. Stawiasz dopiero pierwsze kroki w branży IT i nie jest niczym dziwnym, że nie obrałeś jeszcze swojej docelowej ścieżki kariery.
Jak to jest z tym kodowaniem w trakcie rozmowy rekrutacyjnej?
Z niewyjaśnionych nam przyczyn, w polskiej branży IT wciąż panuje przeświadczenie, że w trakcie rozmowy technicznej, kandydat zostanie poproszony o napisanie w pełni funkcjonalnego, rozbudowanego kodu, który ma się kompilować i być pozbawiony jakichkolwiek błędów. Nie jest to prawda – gdyby tak było, ten etap rekrutacji przechodziliby wyłącznie geniusze. To całkowicie normalne, że w trakcie pracy jako programista czy tester oprogramowania, będziesz regularnie korzystać z internetu do rozwiązywania napotykanych przez siebie problemów.
Zadania techniczne mają na celu ocenę Twoich umiejętności analitycznego miejsca, za ich pomocą weryfikuje się również sposób, w jaki tworzysz kod. Drobne błędy są całkowicie normalne i dla rekrutera bardziej będzie liczyć się Twój pomysł na uporanie się z powstałymi niedociągnięciami.
Podsumowanie
Jak widać, nie taki diabeł straszny jak go malują. Choć rozmowa o pracę zawsze wiąże się z pewnym stresem i nie da się tego uniknąć, odpowiednie przygotowanie i zaznajomienie ze specyfiką całego procesu bardzo pomoże Ci w zwiększeniu swoich szans na zatrudnienie. Nie warto się jednak poddawać – jak twierdzą rekrutowani przez nas specjaliści, zdobycie pierwszej stałej pracy w branży IT to już połowa sukcesu!